Mnoho klientov, hlavne začiatočníkov, nás často žiada o radu týkajúcu sa správnej lyžiarskej výstroje.

V tejto časti Vám preto poskytneme niekoľko rád pri výbere vhodnej výstroje pre začínajúcich lyžiarov z našej vlastnej skúsenosti.

Odpovede na otázky, ktoré tu nenájdete, prípadne presnejšie informácie od odborníka Vám radi poskytnú v lyžiarskej požičovni, prípadne predajcovia v obchodoch zameraných na lyžiarske potreby.

Lyže

Najčastejšiou otázkou klientov je vhodná dľžka lyží. Výber vhodnej dľžky lyží závisí od množstva faktorov, ako napr. Vaša výška, váha, preferovaný terén, štýl lyžovania a iné.

Všeobecne sa pre deti 3 - 5 ročné používajú lyže dľžky do podpazušia.Rádius u tychto lyží nebýva uvedený, ale pohybuje sa v rozmedzí 5 až 10 metrov.Lyže by mali byť mäkké a hranami a sklznicou.Plastové lyže bez hran nie su vhodné.

Pre deti staršie ako 5 rokov, vyberáme lyže v dľžkach 120-150 cm.

Začiatočník v tomto veku by mal mať lyže dlhé do podpažia, mierne pokročilému odporúčame dľžku k ramenám až brade a pokročilému lyžiarovi vyznávajúcemu športový spôsob jazdy dľžku k nosu, maximálne ako výška postavy. Rádius sa pohybuje okolo 8-12 m a začína sa v technike jazdy výrazne prejavovať.

Viazanie

V dnešnej dobe je používanie bezpečnostného viazania samozrejmosťou a naprostou nutnosťou pri prevencii proti zraneniam. Základnou vlastnosťou viazania je nastavenie vypínacej sily, ktorá sa uvádza v jednotkách DIN. Podľa váhy a lyžiarských schopností, vám viazanie nastavia odborníci v požičovni lyží, ski-servise, v našej lyžiarskej škole viazania nenastavujeme.

Lyžiarky

Lyžiarky sú často podceňovanou časťou výstroje, treba si však uvedomiť, že lyžiarky máte na sebe mnohonásobne dlhšie než lyže.

Lyžiarky by mali na nohe dobre „ sedieť“. Odporúča sa veľkosť lyžiarky rovná veľkosti chodidla. Pre deti predškolského veku sa hodia lyžiarky so zadným nástupom, ktoré sa po odklopení zadnej steny ľahko obujú. Pokročilejším lyžiarom sa odporúčajú viacprackové lyžiarky. Lyžiarky po zapnutí nesmú v žiadnom mieste nepríjemne tlačiť. Pre začiatočníkov a mierne pokročilých neodporúčame kupovať lyžiarky s vysokou tvrdosťou (flexom).

Palice

Výška palíc opäť závisí od viacero faktorov. Všeobecne platí, že po uchopení palíc v stoje na lyžiach v lyžiarkach by mal byť uhol v lakti 90 stupňov. Pri získavaní prvých lyžiarskych skúsenosti u nás palice nebudete potrebovať, pretože je to bezpečnejšie a ruky sú na viac voľné pri prevádzaní rôznych cvikov a hier.

Prilba

Vyžadujeme, aby naši klienti mali počas lekcie prilbu, z dôvodu bezpečnosti. Prilba by mala na hlave dobre sedieť, nesmie byť voľná, ani tlačiť. Vhodnosť voľby prilby Vám poradia odborníci v predajni/požičovni

Oblečenie

Oblečenie by malo byť dostatočne teplé, nepremokavé, pohodlné a výraznejšej farby, aby ste boli na zjazdovke dobre viditeľní. Neodporúčame oblečenie s voľne vlajúcimi šnúrkami, prackami a pásikmi s ktorými sa môžete nechtiac zachytiť o kotvu na vleku, lanovku atď...

VAŠA REKLAMA
info@skibezovec.sk